Vědomá strava

Jak a proč jsem se dostala až k tématu strava a mikrobiom?

Plynatost, bolesti, křeče, zácpa nebo průjem, zažívací potíže, věčná únava, málo energie… S tímhle jsem já dnes a denně žila skoro rok před diagnózou roztroušené sklerózy, tj. rok 2016. Zažíváš něco podobného? Čti dál..
A bylo toho ještě vícTaky bych mohla přidat bolestivou menstruaci, bolesti hlavy, zhoršený zrak, hubnutí, vypadávání vlasů (opravdu hodně a dlouhodobě), suchá kůže, necitlivost-otupělost, podráždění, depresivní nálada, zhoršený spánek. 


Po porodu dcery (2012) jsem začala víc trpět na plísně, kvasinky, záněty. Takové malé otravné věci, které jsem si vždy vyřešila nějakou tobolkou nebo mastičkou od doktora a bylo na nějaký čas po problému, aby se to pak zas vrátilo nebo začalo podobně jinde na těle. Ale tenkrát mi vůbec nedocházela souvislost, kde vlastně leží příčina těhle potíží. Nabalovaly se k tomu další věci (viz výše).
Všechny měly, jak jsem zjistila o dost později, stejného jmenovatele. 

Přemnožené nepřátelské bakterie v těle, špatné složení mikrobiomu střev, propustná střeva a toxiny pronikající do organismu, takže se tělo vlastně postupně otravovalo zevnitř.

Leden 2017 – první opravdová stopka od mého těla, varování, že takhle už dál ne – ochrnutí na pravou polovinu těla. Krev ve stolici, nulová energie, deprese.

Diagnóza (po magnetické rezonanci a lumbální punkci) zněla RS a já byla na dně. Fyzicky (moje tělo některé dny nemělo energii ani na to vylézt z postele) a psychicky (vůbec jsem nevěděla, co se sebou). Kortikoidy, které jsem dostávala v infúzích můj psychický stav ještě zhoršovaly. Cítila jsem se strašně!

Byla mi doporučena biologická léčba, tj. regulace mého imunitního systému (potlačení imunity) a doživotní píchání si injekcí. Prognóza cca 10 let ještě relativně normálního života a pak vozík. Léčit se to nedá, jen potlačovat. Tolik nabídka klasické medicíny. 

Něco ve mně se s tím, ale nehodlalo smířit. A to byl začátek téhle cesty hledání, objevování, slepých uliček a nalézání toho, co může fungovat. Cesty tu jsou, možností alternativ už je plno. Proč se tedy smiřovat s nemocí a žít tenhle neléčitelný osud? 

Není to však rozhodně pro každého. Je to cesta nelehká.

U střev totiž vše začíná.

Kvůli antibiotikám, očkováním, chemickým látkám v drogerii a kosmetice, elektrosmogu, nekvalitní výživě, lékům, stresu atd. je mikrobiom většiny lidí moderní společnosti oslabený. Nemoci jednotlivců jen odráží stav celé společnosti, která je jako celek nemocná.

Z mojí zkušenosti vyplývá, že lidé s autoimunitními onemocněními mívají horší bakteriální nastavení – poměry přátelských a nepřátelských bakterií – ve střevech. Věda je s tímhle stále na začátku a o bakteriích těla toho ví spíš míň, než víc. Uvnitř nás je obrovský a moudrý vesmír.

Jsem přesvědčená, že budoucnost patří mikrobiální medicíně. Díky ladění mikrobiomu budeme jednou schopni léčit i závažné nemoci.

Když jsem tu cestu zvládla vyšlapat já, tak ty (ať už s mojí podporou nebo sama) to zvládneš taky. Není potřeba hned skákat rovnýma nohama do neznámého. Jsem tu od toho, abych ti přinesla informace, zdroje a inspiraci, jak se ke změnám, které cestu zpět ke zdraví nutně provází, můžeš postavit a přijmout je do svého života. Vím, kde začít a jak to uchopit.

Rozhodni se raději pro zdraví

Proces návratu do zdraví je tedy možné podpořit správnou stravou a taky zaměřením se na svůj mikrobiom. Je to návrat k přirozenosti v rámci moderní lidské civilizace.

 

Hodně se mluví o střevním mikrobiomu, ale mikrobiom má celé naše tělo, jednotlivé orgány, které se vzájemně ovlivňují. Na kůži máme také specifické mikrobiální složení, v ústech (to ovlivňuje třeba kazivost zubů, paradentóza).

Přenastavením a harmonizováním mikrobiomu střev je možné zvrátit tendenci těla upadat znovu do nemoci, protože se pak skutečně uzdravuje jeden systém těla po druhém. Ve střevech to začíná, vše souvisí se vším a léčení pokračuje na dalších úrovních. 

Nemůžeme po sobě chtít stav zdraví hned – taky trvalo roky, než jsme si vypracovali nemoc (někdy ji dokonce přejali ze svých rodů – mikrobiom se totiž předává z generace na generaci, je to jako rodinná karma).

Zvolíš si pro sebe tedy tu dobrodružnější cestu vlastní zodpovědnosti a vnímání souvislostí?

Odkud začít?

Tou nejlepší motivací pro tebe může být moje e-kniha Vědomá strava pro zdraví a radost ze života, kde popisuju konkrétně a intimně svůj příběh od nemoci k tomu, co mi ve stravě nejvíc funguje a dovoluje žít život je spokojenosti.

 

Najdeš tam kromě mého sdílení a informací ke stravě taky recepty a tipy, které ti pomůžou začít vnímat jídlo jako lék. Taky info k doplňkům stravy, přípravě a úpravě potravy, hladu, půstu, klíčení, spiritualitě spojené s jídlem a další zdroje

Vše přehledně a jednoduše popsané, aby to bylo uchopitelné pro každého. 

Tato kniha je součástí připravovaného online programu Zdravá a zářivá žena, kde chci předat svoje zkušenosti především ženám, jak na cestě k ozdravení vrátit do svého života lehkost, radost a hravost.

 

Strava je důležitou částí celku všech úrovní našeho prožívání. Nezbytnou podmínkou ozdravení je převzít zodpovědnost za své zdraví, svůj život a sebe do vlastních rukou. Zkontaktovat se svou vnitřní silou a najít odvahu nejen přemýšlet a mluvit, ale také aktivně dělat ve svém životě změny, které ti pomůžou opět se cítit skvěle. 

Taky začít být k sobě laskavá a pozorná. Dát sebe a svou spokojenost na první místo a nastavit si, že nejprve já musím být zdravá a v síle, abych mohla podporovat ostatní a rozdávat se.

Není to vždycky snadné, ale na téhle cestě je tu pro tebe připravená podpora. Nemusíš na to být sama!

Nahlédni do e-knížky Vědomá strava pro radost ze života:

A co se dělo dál, na co jsem přišla a co postupně měnila?

Prošla jsem si cestou nelehkou, ale osvobozující!

Jsem nesmírně šťastná, protože nemoc pro mě byla darem a nakopnutím vykročit konečně svou cestou. Dnes žiju své poslání, které jsem díky tomu objevila a pomáhám tím ostatním. 

 

Kéž bych tehdy, když jsem byla na dně našla člověka, který by mě provedl tím procesem a inspiroval mě k vlastní zodpovědnosti. Ale nikoho takové jsem nenašla. Musela jsem se jím stát já sama. 

 

Pokud jsi teď v podobné situaci jako já tehdy, jsem tu pro tebe, kromě online programů a živých kurzů, či workshopů, i s možností individuální konzultace. Ať už online nebo osobně.

 

Kontaktuj mě přes formulář dole na stránce a domluvíme podrobnosti.